Home
Dzień Patrona Zespołu Szkół CKR w Janowie

Dzień Patrona Zespołu Szkół CKR w Janowie

„Bohaterowie nie umierają.

Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem”

Emily Potter

 

 

28 marca br. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły – profesora Józefa Marcinkiewicza.

Józef Marcinkiewicz (1910-1940) należał do grona najwybitniejszych matematyków polskich okresu międzywojennego. Jego działalność naukowa trwała zaledwie sześć lat (1933 – 1939), lecz mimo to pozostawił po sobie liczący się dorobek oraz opinię ,,…jednego z najbardziej utalentowanych matematyków młodej generacji”. Józef Marcinkiewicz był nie tylko wielkim matematykiem, ale przede wszystkim żołnierzem i patriotą.

Pamięć o Józefie Marcinkiewiczu uczciliśmy uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem Pana Bogusława Zarzeckiego i Pani Katarzyny Krutul. Odczytano także list przysłany przez Sekretarza Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Rafała Romanowskiego.Wręczono nagrody dla uczestników konkursu „Test wiedzy o prof. Józefie Marcinkiewiczu”. I miejsce zajęła uczennica klasy I B Agata Górska, II miejsce uczeń klasy I A Kamil Sapieżyński natomiast III miejsce uczeń klasy III A Maciej Pryzmont. Po apelu został złożony wieniec na grobie Józefa Marcinkiewicza.

W uroczystości wzięli udział Poseł na Sejm Dariusz Piontkowski, Wójt Gminy Janów Czesław Jan Kiejko, wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku Beata Popławska, wiceprzewodniczący Rady Miasta Białystok Kazimierz Dudziński, przewodnicząca Komisji Edukacji i Wychowania Rady Miasta Białystok Agnieszka Rzeszewska, Radny Rady Miejskiej w Łapach Zdzisław Penza, ksiądz proboszcz Stanisław Chim,  dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Janowie Teresa Rymarska.

Leave a Comment

*

*