Home
Program informacyjno – szkoleniowy z zakresu jakości mięsa drobiowego

Program informacyjno – szkoleniowy z zakresu jakości mięsa drobiowego

19.03.2018 r. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie wzięli udział w projekcie Program informacyjno – szkoleniowy z zakresu jakości mięsa drobiowego skierowany do uczniów szkół gastronomicznych „Stawiam na drób”, finansowany z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

Jednodniowe szkolenie przeprowadził Pan Marcin Budynek, szef kuchni i dyrektor Gastronomii w Hotelu Warszawa w Augustowie oraz założyciel – właściciel Akademii Kulinarnej Marcina Budynka.

 

Pan Marcin Budynek jest cenionym w świecie gastronomii autorytetem kulinarnym. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Anglii, Chile i RPA. Jest laureatem konkursu m.in. „Kreator smaku”, Złota Patelnia, Dania Wigilijne.

 

Część teoretyczna szkolenia odbyła się w pracowni obsługi konsumenta. Pan Marcin Budynek zaprezentował polskie mięso drobiowe. Omówił podział drobiu, podstawowe metody obróbki termicznej, jego chłodzenie i mrożenie, wyróżniki jakości sensorycznej oraz walory kulinarne. Wspólnie z uczniami naszej szkoły przeprowadził rozbiór drobiu na elementy kulinarne. Z kolei koordynator projektu Pani Judyta Szymkowiak przedstawiła skład chemiczny i walory odżywcze drobiu.

W części praktycznej wzięło udział 20 uczniów Technikum z zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych. Pracowali w 4 zespołach 5 osobowych. Marynowali drób. Sporządzali potrawy stosując tradycyjne i nowoczesne metody obróbki cieplnej drobiu. Komponowali smakowo i podawali potrawy w różnych aranżacjach.

 

Młodzież wykonała następujące potrawy:

Pieczone skrzydełka z kurczaka z pomarańczową glazurą

Kurczak w curry z sezamem i pak choy z ryżem

Kotleciki z indyka i kaszy bulgur

Pierś kaczki sius vide z puree muślinowym i buraczkami

Udka z kaczki z szalotką w czerwonym winie i miodem i morelami.

 

Marcin Budynek wspierając merytorycznie projekt szkoleniowy, zainteresował uczniów nowymi przepisami i kompozycjami smakowymi oraz nowoczesną aranżacją potraw z mięsa drobiowego. Młodzież po zakończonych warsztatach otrzymała certyfikaty ukończenia kursu, drobny sprzęt gastronomiczny oraz książeczkę z informacjami i przepisami potraw z mięsa drobiowego.

Leave a Comment

*

*